U dorosłych przepuklina ta może powstać, gdy dojdzie do osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha. Dochodzi wtedy do uwypuklenia worka przepuklinowego wraz z zawartością poprzez rozszerzony pierścień pępkowy. Powyższy stan przebiega z towarzyszącym poszerzeniem kresy białej oraz rozejścia się mięśni prostych brzucha w pobliżu pępka.
Operacja przepukliny pępkowej jest konieczna gdy dziecko skończyło 3 lata, a przepuklina nie zamknęła się samoistnie. U dorosłych przepuklina pępkowa, tak jak w przypadku innych przepuklin, powinna być zoperowana, możliwie jak najszybciej. Operacje przepukliny przeprowadza się w dwóch trybach, jako zabieg planowy i zabieg wykonywany w trybie pilnym w momencie jej uwięźnięcia, które jest najgroźniejszym powikłaniem choroby i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
Obecność stanu zapalnego bądź ropnego skóry lub tkanki podskórnej w okolicy przepukliny. Przeciwwskazaniem są również choroby przebiegające z ogólnym stanem zapalnym, inne to przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych. Ciężkie choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroba niedokrwienna serca (dusznica bolesna), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, cukrzyca.
Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego każda tkanka, która wybrzusza się do worka przepuklinowego, zostaje cofnięta do jamy brzusznej, a brzegi ubytku zaszyte. Często w miejsce ubytku wszywa się syntetyczną siatkę, co umożliwia pewne zamknięcie. W ten sposób osłabiona części jamy brzusznej zostaje wzmocniona, a ryzyko nawrotu dolegliwości zostaje zmniejszone. Operacja przepukliny pępkowej jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i trwa około 30 minut.
Od zakresu operacji zależy okres rekonwalescencji – często można wstać z łóżka już kolejnego dnia. Jeśli nie ma komplikacji, zwykle po 1 – 3 dniach pacjent może zostać wypisany z kliniki. Czasami nawet – jeżeli przepuklina jest naprawdę niewielka – zabieg może zostać przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub krótkim dożylnym, co umożliwia pacjentowi wypis jeszcze tego samego dnia wieczorem.
– codzienna zmiana opatrunku,
– zakaz stosowania leków przeciwkrzepliwych w pierwszych dobach po operacji,
– w razie dolegliwości bólowych doustne leki przeciwbólowe,
– szybki powrót do codziennej aktywności, co znacznie przyśpiesza rekonwalescencję,
– przez pierwsze tygodnie po operacji przepukliny należy ograniczyć dźwiganie,
– dieta i gimnastyka w celu wzmocnienia mięśni brzucha