Żylaki występują u osób dorosłych i obejmują żyły powierzchowne oraz tak zwane żyły łączące. Choć powszechnie żylaki kończyn traktuje się jedynie jako problem kosmetyczny, należy pamiętać, że są one także poważną przewlekłą chorobą, która wymaga leczenia niezależnie od wieku pacjenta. Do wystąpienia żylaków przyczynia się nabyta lub genetyczna niewydolność zastawek żył powierzchownych, która prowadzi do zastoju żylnego, upośledzenia odpływu krwi oraz wzrostu ciśnienia w obrębie naczyń powierzchownych. Ściany żył stają się wiotkie i podatne na odkształcenia.
Ciąża, laktacja, choroba nowotworowa, ostre zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem HIV, choroby autoimmunologiczne, stosowanie leków immunosupresyjnych, zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków, które wydłużają czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe).
Lekarz wykonuje na skórze małe nacięcia mierzące od 1 do 2 mm. Następnie za pomocą specjalnych haczyków wycina chorobowo zmienione żyły. Nacięcia zamykane są przy pomocy steri-strip lub szwów. Zabieg miniflebektomii nie pozostawia blizn.
W zależności od nasilenia choroby zabieg techniką miniflebektomii Varady może wymagać powtórzenia.
Zabieg miniflebektomii Varady charakteryzuje się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem.
Po zabiegu powrót do codziennej aktywności następuje od razu. Zalecony jest ruch i unikanie długiego pozostawania w pozycji siedzącej.
– stosowanie pończochy uciskowej;
– bezpośrednio po zabiegu min. 30 minut spaceru;
– unikanie bezpośredniego wystawienia miejsc poddawanych zabiegowi na promieniowanie UV.