Kompresjoterapia pomaga w zmniejszeniu obrzęków, uczucia „ciężkich nóg”, zlikwidowaniu bólu, kurczy łydek i spowolnieniu nieprzyjemnych efektów przewlekłej choroby żylnej i niewydolności limfatycznej. Metodę tę można zastosować zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, w każdym wieku. Może być łączona z leczeniem farmakologicznym. Stopień kompresji i odpowiedni produkt leczniczy dobiera się po konsultacji z lekarzem.
– pierwotne i wtórne obrzęki kończyn dolnych;
– niewydolność żylno-limfatyczna;
– cellulit;
– obrzęki pooperacyjne.
Ciąża, laktacja, choroba nowotworowa, ostre zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem HIV, choroby autoimmunologiczne, stosowanie leków immunosupresyjnych, zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków (przeciwwskazania względne), które wydłużają czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe).
Lekarz wykonując masaż wywiera na kończynę dolną ucisk o odpowiednim nasileniu stosując przy tym techniki manualne (masaż) lub wykorzystując urządzenia do przerywanego ucisku pneumatycznego. Ucisk jest stopniowany i prowadzony od stopy do pachwiny. Po zabiegu lekarz dobiera Pacjentowi odpowiednie wyroby uciskowe (podkolanówki, pończochy), których stosowanie pomaga utrzymać korzystne efekty zabiegu.
Obrzęki mają tendencję do nawracania. Po uzyskaniu poprawy należy podtrzymywać jej efekty do końca życia.
Kompresjoterapia to bezpieczna i efektywna metoda leczenia obrzęków.
Po zabiegu kompresjoterapii Pacjent od razu wraca do codziennej aktywności. Często zaleca się dalszą współpracę z fizjoterapeutą, stosowanie odpowiednich ćwiczeń i lekarstw.
– stosowanie zaleconych przez lekarza wyrobów uciskowych;
– stosowanie przepisanych przez lekarza leków;
– rehabilitacja ruchowa.