Mezoterapia (lub intradermoterapia) to niechirurgiczny zabieg medyczny. Polega on na dostarczeniu skórze odpowiednich substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Substancje te dostarcza się bezpośrednio, aby osiągnąć szybkie i pozytywne efekty. Mezoterapia to obecnie najczęściej stosowany zabieg leczniczo-profilaktyczny w dermatologii i medycynie estetycznej.
W literaturze fachowej wyróżnia się kilka różnych rodzajów zabiegów określanych nazwą mezoterapii, jednak nie ma zgody czy wszystkie z nich są odmianami mezoterapii, czy też powinny być traktowane jako osobe zabiegi.
Mezoterapia igłowa – w tej metodzie do dostarczania skórze substancji aktywnych wykorzystuje się strzykawki o bardzo cienkich igłach albo specjalne urządzenia, które wykonują niewielkie nakłucia. Przykładem takiego urządzenia jest Dermapen 3, nowoczesne narzędzie z systemem pulsujących igieł. Z jego pomocą specjalista medycyny estetycznej tworzy na skórze siateczkę mikrouszkodzeń. To z kolei pobudza skórę do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych.
Ustalane indywidualnie z pacjentem.
Chociaż zabieg jest bardzo bezpieczny, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich: ciąża, laktacja, choroba nowotworowa, ostre zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem HIV, przewlekłe choroby wątroby, choroby autoimmunologiczne, stosowanie leków immunosupresyjnych, niewyrównana cukrzyca, ostre zakażenia wirusowe i bakteryjne, zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków, które wydłużają czas krwawienia.
Lekarz smaruje skórę kremem znieczulającym. Następnie wykonuje niewielkie nakłucia (od 0,5 do 2,5 mm) i tym samym stymuluje skórę do regeneracji sprawiając, że staje się ona wygładzona, jędrniejsza, gęstsza i bardziej napięta.
Aby osiągnąć optymalne efekty zabieg należy powtórzyć co najmniej 3 razy. Mezoterapię można wykonać powtórnie najwcześniej po miesiącu.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg mezoterapii jest całkowicie bezpieczny.
Powrót do codziennej aktywności następuje natychmiast. Po mezoterapii może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, lekki ból. Znikają one zazwyczaj w ciągu kilku dni.
– unikanie ekspozycji na promieniowanie UV;
– unikanie sauny i solarium;
– unikanie ekspozycji na bardzo zimne powietrze.